طرح یارانه سوییسی

امان از دست این سوئیسی‌های نافهم!

امروز در سوییس رفراندمی برگزار شد در این خصوص که به تمامی ساکنین قانونی این کشور مستمری ماهانه‌ای معادل ۲۵۰۰ فرانک پرداخت شود. این رقم چیزی در حدود ۲۵۰۰ دلار (تقریبا ۹ میلیون تومان) است. فکر کنید قرار باشد شهروندان در یک کشور بدون هیچ زحمتی به طور ثابت چنین مبلغی را دریافت کنند.

البته این را هم اضافه کنم که این رقم تقریبا معادل حقوق خالص دریافتی یک کارمند ساده سوئیسی است یعنی اگر بخواهیم (بدون توجه به مقایسه قدرت خرید فرانک نسبت ریال) چنین حسی را برای یک ایرانی تصویر کنیم مثل این است که هر ایرانی بدون هیچ کاری، ماهانه حدود یک تا یک و نیم میلیون تومان از دولت دریافت کند. لابد مردم یک کشور باید دیوانه باشند که به چنین بهشت مجسمی رای منفی بدهند، آن‌هم در شرایطی که در نقطه دیگری از دنیا می‌شود با وعده پرداخت ارقام خیلی ناچیزتر از این حرف‌ها رییس‌جمهور شد!

اما بد نیست بدانید که مردم سوئیس در کمال حماقت (!) به این طرح رای منفی دادند. یعنی اینکه اکثریت مردم نافهم (!) این کشور دریافت پول مفت ماهانه از طرف دولت را رد کردند. دلیل عمده این تصمیم از سوی افکار عمومی، استدلال‌های اقتصادی مخالفان طرح است که معتقدند پرداخت ماهانه پول، آن هم با این مبلغ بالا نه تنها کمکی به سطح رفاه و شرایط اقتصادی نمی‌کند، بلکه برای اقتصاد سوئیس مضر هم هست. از تورم‌زایی طرح و گرانی سرسام‌آوری که به بار می‌آورد تا ضربه‌ای که به بازار کار می‌زند و تاثیری که بر روی روحیه و انگیزه کارکنان می‌گذارد از جمله مهمترین دلایل مخالفان است که ظاهرا برای گروه بزرگی از مردم منطقی آمده است.

 

متن بنر مخالفان رفراندوم: 2500 فرانک در ماه - چه کسی خواهد پرداخت؟
متن بنر مخالفان رفراندوم: ۲۵۰۰ فرانک در ماه – چه کسی خواهد پرداخت؟

 

احتمالا سوئیسی ها نمی دانند که ما در ایران خودمان مشابه این طرح را خیلی موفق اجرا کردیم و به حرف اقتصاددانان هم اصلا توجهی نکردیم و این بلاهایی که در بالا اشاره شده هم اصلا سرمان نیامد.

بالاخره یک چیزی پیدا شد که سوئیسی ها بابتش به ما غبطه بخورند.

مطلب مرتبط  ای کاش چندین ظریف در کشور داشتیم!

پی‌نوشت:

۱- در سوئیس با کسب حمایت و امضای تنها ۵۰ هزار نفر از سوی هر شهروندی می‌توان رفراندوم برگزار کرد، فکر کنید چه می‌شد اگر در ایران هم چنین امکانی وجود داشت.

۲- ببینید که یک نظام آموزش و پرورش توسعه یافته چه بلایی سر یک ملت می‌آورد!!

۳- ایده این مطلب بعد از مطالعه نوشته‌ای از کیوان مطلبی شکل گرفته است.

 

[ میانگین امتیاز ۳.۸ از ۵ رای]

 

عضویت در کانال آکادمی بازاریابی
می‏ توانید به حدود ۳۰ هزار عضو کانال تلگرام آکادمی بازاریابی بپیوندید!